ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE VE OGM PERSONELİNE KARŞI YAPILAN İFTİRA VE İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇABASI HIZ KESMİYOR

08.04.2020
1.736
ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE VE OGM PERSONELİNE KARŞI YAPILAN İFTİRA VE İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇABASI HIZ KESMİYOR

Yerel ve Ulusal medyada OGM bünyesinde görev yapan personele karşı iftira ve yalan haberlere dayalı karalama kampanyalarına bir yenisi daha eklendi. Genelde her yangından sonra ortaya çıkan cahil, art niyetli ve devlet düşmanı sözde “basın” bu sefer de kirli yüzünü Kayseri’den gösterdi.

Kayseri’nin Develi İlçesine bağlı Şıhlı kasabasında yaşanan ve www.kayserihaberler.com adlı yerel haber sitesinin gündeme taşıdığı, “Develi Orman İşletme Şefliği 70 yaşındaki aileyi eşyalarıyla dışarı attı” haberi hem kurumumuzda hem de meslek camiamızda bir kez daha derin üzüntüye ve öfkeye neden olmuştur.

Habercilik tüm dünya genelinde saygın, meşakkatli ve onurlu bir meslektir. Ancak dürüst, şeffaf, tarafsız ve adaletli yapıldığı sürece bu saygınlığı kazanır. Maalesef kayserihaberler.com adlı sayfa paylaşmış olduğu ve baştan sona düzmece ve kurgu olan haberle hem basın ilkelerine uymayarak güvenilirliğinin tartışılmasına hem de yanlı haber yaparak olması gereken basın ahlak ve ilkelerine ihanet etmiştir.

Oysa ki ellerine geçen görüntülerden sonra bu “sözde” haber sayfasının yapması gereken ilgililere ulaşarak gerekli bilgi ve açıklamalar doğrultusunda hareket etmekti. Ancak basın ilkelerine göre hareket eden ahlaklı kurumların yapması gereken bu hareketi maalesef kayserihaberler adlı sayfa yapmamış yalan ve iftiralarla oluşturulan bu haberi Web sayfalarına taşımakta bir sakınca görmemişlerdir.

Habere kısaca değinecek olursak, 2011 yılında Orman arazisini işgal eden vatandaşlar hakkında Develi Orman İşletme Şefliğinde görevli Orman Muhafaza Memurları tarafından gerekli tutanaklar tutulmuş, 2014 yılında ilgili mahkeme kararını vermiştir. Şahısların işgal ederek faydalandıkları Orman arazisini boşaltmaları gerektiği kendilerine defaatle bildirilmiş, ancak şahıslar mahkeme kararına da uymayarak Orman arazisini işgal etmeye devam etmişlerdir.

Gelelim ilgili Web sayfasının yalanlarına;

1- Olay günü videodan da görüleceği üzre olay yerinde Develi Orman İşletme Şefliğinden ya da herhangi bir Orman İşletme Müdürlüğünden hiçbir görevli, araç ya da ekip ilgili bölgede bulunmamıştır. Düşünmeden, hesapsızca atılan bu iftiranın sebebi nedir?

2- Sokağa atılan eşya denmiş, ancak eşyaları dışarı çıkaranlar bizzat işgalcilerin kendileri ve akrabalarıdır. Bu biliniyorsa hangi vicdanla böyle bir haber yapılmıştır?

3- Videoyu çeken şahıs da ilgili ailenin bireylerinden biri ve planlanan oyunun yönetmenidir. Yapılan bu sahtekarlık sonucu bu şahısla ilgili haber sayfası arasında nasıl bir iletişim ve ilişki yaşanmıştır?

4- ilgili haber sayfasının “yerleşim alanı” olarak lanse ettiği alanın kesinleşmiş Orman kadastro sınırları içerisinde kalan Karacık Devlet Ormanın bulunduğu sabit ve Develi Sulh Ceza Mahkemesinin 2014 yılında kesinleşmiş mahkeme kararına rağmen yanlış ve yanıltıcı bilginin paylaşılma sebebi nedir?

5- ilgili şahısların işgal ettikleri yerden 3 km ileride bulunan köylerinde evleri mevcutken sırf insanlar arasında infiale neden olmak ve gereksiz ajitasyona sebep vermek için yapılan “SOKAĞA ATILDILAR” haberi bilinçli olarak mı yapılmıştır?

6- İlgili habercilerin ormanlık arazilerin imar barışı dışında kaldığını bilmeyecek kadar cahil olduklarını var sayarsak, yalan haber ve iftira atacak kadar zeki ancak bunu kabul etmeyecek kadar yüzsüz olduklarına mı inanmalıyız?

7- Belediyenin kapı numarası vermesinin sorumluluğunu belediyenin taşıması gerekirken bunu da OGM nin yaptığı yanılgısını haber olarak paylaşmak yaptıkları iftiraya tüy dikmekten başka nedir?

Bizler OMMB Platformu olarak ilgili haber sayfasına ulaşarak doğruları anlatmak istedik. Ancak yalan ve iftira dolu haberlere sayfalarını açanlar maalesef bizim telefonlarımızı açmaktan aciz oldukları için bu durumu sosyal medya ve haber sayfamız üzerinden paylaşmak mecburiyeti duyduk. Orman Genel Müdürlüğü çalışanları olarak Devletimize hizmet ederken yüce Türk Milletine de hizmet ettiğimizin bilincinde olarak hiçbir insanımızın mağduriyet yaşamaması için 7/24 esasına göre mücadele eden bir kurumun emekçileriyiz. Bu ve benzeri “haysiyet teröristlerine” karşı da kanunlar çerçevesinde mücadele etmek bizim görevimizdir.

OMMB Platformu olarak www.kayserihaberler.com adlı haber sayfasını esefle kınıyor, Orman Teşkilatımıza karşı yapılan bu yargısız infazı, tüm camiamızdan özür dileyerek durdurmasını bekliyoruz. Aksi takdirde gerekli hukuki girişimlerin yapılacağını tüm kamuoyuna duyururuyoruz.

OMMB PLATFORMU

0 Paylaşımlar
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
 1. Mustafa DURSUN dedi ki:

  Öncelikle İşletmemize ve memurlarına geçmiş olsun diyorum. Ne yazık ki Orman teşkilatının, bu tür mesnetsiz yayınlarla karşılaşma sorunu kaderinde var. Bu ne ilk ne de son olacaktır. Bunu Ulusal basın yayımı da yapıyor, yerel’i de… Meslek boyunca koruma faliyetlerinde bu tür suçların önüne geçilmesinde, gerek müsaderesi gerekse infazının uygulanması sırasında; çok saygın, erdemli ve Orman Teşkilatı ve Devlet memurluğunun sırtımıza yüklediği onur ve sorumluluk yüküyle ne kadar iyi görev yapmaya çalışsak ise de aynı konulardan Cumhuriyet Savcılarına ifade vermeden müzdaribiz.
  Bu olayı çok güzel özetleyen, dertlerini anlatan ve seslerini duyuran arkadaşlara teşekkür ediyorum.
  Yazılı, görsel ve işitsel medyada iyilerini tenzih ederim, haber muhabirliği, gazete köşe yazarlığı vs. konusunda hiç bir araştırma yapmadan gözü kapalı, suya ters dalan ördek gibi çok sayıda vicdan taşımayan sözde gazeteci var. Ben de benzer konularda mesleğimde bizzat yaşamış biri olarak bu olayı iyi anlıyorum ve onlardan biri olduğuna inanıyorum.
  Asıl bu yayınlarla görevlerini kötüye kullanarak, kanun tanımayan bu üç kuruşa satılıklar, teşkilatı ve devlet memurluğunu sözde küşük düşürmeye çalışıyorlar. Ama merak etmeyin, düşük vicdanlılar kimseyi küçük düşüremez. Bu ucuz oyunlar yıldırmamalı sizleri, ciddiyetle haklarınızı savunmalısınız. İşletmelerin avukatları vardı bir zamanlar. Nam olsun diye karşı dava açıp, üç beş sorumsuzu uğraştırsalar ne kaybı olur teşkilatın? Mevlem başka kaza beladan korusun sizleri…
  Mustafa DURSUN
  Em. Orm. Muh. Mem.