OMMBirliği.COM

BEN DE ORADAYDIM!!

OMM Birliği

OMM Birliği

BEN DE ORADAYDIM

Sinop’un şirin ilçesi Ayancık’da hepimizi derinden üzen bir sel felaketi yaşandı. Öncelikle hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, selden zarar gören tüm kardeşlerimize de geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. O yıllarda Ayancık’a çalışan bir meslektaşımızın Ayancık ile ilgili yazdıklarını sizlerle paylaşmak gereği hissettik. 

Selin ardından günah keçisi ilan edilen Yenikonak deposu hakkında da o yıllarda orada olan bir OGM çalışanı olarak kurumuma yapılan suçlamalara cevap verme gereği hissettim. Bunun için de OMMB sayfasından ricam yazımın platformda paylaşılmasıdır. 

Ayancık’daki depo taşınırken oradaydım. O yıl farklı bir işletmeye tayin oldum. Hatta Yenikonak deposuna 10-15 kamyon emval de yolladım. Bu olayı bizim başımıza yıkmaya çalışıyorlar. Ama öyle değil. Bizim eski depo fidanlık deposuydu. Yıllık 100-150 bin metreküp emval alan bir depo. Hastane ve toki binaları yapılacak diye bizim depoyu kaldırdılar. O zamanki işletme müdürü ve diğer mühendisler yer aramaya başladılar. Şimdi Erfelek İşletme Şefliği sınırlarında bulunan uygun bir alan bulundu. Fakat Ayancık halkının neredeyse tamamı buna karşı çıktı. Bilen bilir, Ayancık’ın ekonomisinin %80-90 ını ormancılık faaliyetleri oluşurturur. Özellikle nakliyecilerin neredeyse tamamı geçimlerini tomruk ve sterli emvallerin taşınması ile sağlar. 

Deponun Ayancık’tan kaldırılacak olması fikri geçimi depodan yapılan nakliyata bağlı olan başta araç sahipleri tarafından kabul görmedi.  Dolaylı olarak da Ayancık ilçesine milyonlarca liralık gelir sağlayan o zamanki adı ile Fidanlık deposu olan Orman deposunun kaldırılmaması için Ayancık’ta büyük bir kampanya başlatıldı. Siyasi parti ayrımı yapmadan, (sağcısı solcusu, liberali dincisi) neredeyse tüm ilçe halkı tarafından deponun kaldırılmaması için her türlü siyasi ve sosyal baskı yapıldı. İşletme Müdürlüğümüzün şerhine rağmen, tüm kurumlar tarafından gerekli izinler verilerek, depo bugün ki yere yani Yenikonak beldesine taşındı. O zaman Ayancık halkının belki %5 bu deponun yapılmasına karşı çıkmıştır. Geri kalan vatandaşların hepsi deponun gitmemesi için uğraşmış, hatta deponun bulunduğu yerden kaldırılması gerektiğini söyleyen İlçe Kaymakamının gitmesine neden olacak baskılarda bulunulmuştur. 

Bu günlerde sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarla bizi töhmet altında bırakanların bir çoğu (gerekirse isim isim, paylaşımları ile verebilirim) o dönem deponun kaldırılmaması için çalmadık kapı, gitmedik siyasi parti bırakmayanlardır.

Niyetim kimseyi töhmet altında bırakmak, ya da suçlamak değil, sadece o dönem olanları tekrar hatırlatarak olayların nasıl geliştiğini anlatmakdır. 

Yaşanan afet çok acı. Şu anda üzerimize düşen yaraların bir an önce sarılması ve Ayancık’ı eski haline bir an önce döndürülmesi olmalıdır.

0 Paylaşımlar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Başımız sağolsun!.. - 13 Kasım 2021
Başımız Sağolsun… - 7 Kasım 2021
ACI KAYBIMIZ - 15 Ekim 2021
OMMB OLARAK ADAYIZ - 14 Ekim 2021
GEÇEN AYLARDA OMMB - 8 Eylül 2021
OMMB ne yapıyor? - 4 Eylül 2021
BEN DE ORADAYDIM!! - 17 Ağustos 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hakan dedi ki:

    Ahmet kardeş o dönemin Kaymakamı da senin dedidediğin gibi olduğunu bir tv kanalında canlı yayına bağlanıp anlatmış. Burada menfaatleri uğruna koca ilçe halkının hayatını hiçe sayanlar hesap vermelidir.

BİR YORUM YAZ